Program

The Pako Festa Parade commences at 11.00am departing the intersection of Waratah and Pakington Streets, parades south down Pakington Street and ends on Autumn Street.

It runs for approximately one hour.

Stage entertainment commences after 12.00pm

Program subject to change

Download Program with Map

West Park Stage

12.20pmWelcome to Country and Official Opening
12.50pmParade Winners Announced
1.00pmBiser – Macedonian Community Geelong
1.20pmDiversitat Aged Support Choir
1.35pmHKUD LADO Geelong
1.55pmLinas- Geelong Lithuanian Dance Group
2.25pmMezei Virag Hungarian Dance Group Geelong
2.55pmGeelong Bollywood Dance Group & Workshop
3.15pmGeelong Arabic Iraqi Community
3.25pmFilipino Social Club of Geelong Inc.
3.40pmGeelong Sikh Community
3.55pmHazara Community of Geelong
4.10pmThe Greek Connection
4.30pmNigerian Community
4.40pmLa Cumbiamba and Cumbiambita Colombian Folk Dance

Bank Of Melbourne Stage

12.30pmIndonesian Association of Geelong
12.45pmSerbian Parish Youth Club – Branko Radicevic
1.05pmAndalucía Spanish Dancing Group Geelong
1.30pmSauzal Folkloric Dance Group
1.50pmGeelong Scottish Dance
2.10pmBosnian Lily Dance Group
2.40pmSouvenir Russian Dance Company Geelong
3.00pmCarousel Folk Band
3.20pmGeelong Nepalese Association
3.35pmSyriac Community
3.50pmCaribay Dance Group
4.10pmBeyond Nirvana Music Aus
4.30pmMexbourne Dance Company
5.15pmLos Locos

 

Channel 7 Stage

12.30pmChannel 7 Stars
2.30pmGreek Community School of Geelong
3.10pmLiptar Folk Dance Group
3.30pmLehenda Ukrainian Dance Company
3.50pmAcabellas
4.30pmCentro Cultural Ljuba Capoeira

 

Pacific Smiles Family Precinct (inside the Geelong West Town Hall)

12.30pmJADA Geelong
1.00pmDanceWorks Geelong
1.30pmFlex Dance Company
2.00pmKaren Feldman Dance School
2.20pmBop til you Drop
3.30pmKrazy Koala Puppet Show

 

Petrel Hotel Stage

1.00pmThe Quick Sixes
2.00pmAndrea Robertson & Band
3.00pmRiff Raiders
4.00pmRiff Raiders
in-between setsDJ CATWEEZIL

Pakington Strand Pop-Up Stage

1pmPaige Duggan Trio
2pmEnko Tenko
3pmIsaac Wright
4pmThe Twa Bards

Geelong Folk Music Club Pop-Up Stage – Adroit Insurance and Risk Chill Out Area

12.30pmDeardaoin
1.00pmMarie Goldsworthy
1.30pmTerry Fielding
2.00pmSquare Pegs
2.30pmSouthern Light
3.00pmPeter, Paul & Marion
3.30pmKate Lindeman
4.30pmJoey Donald